Wino

Wino to nieodłączny towarzysz codziennych i wyjątkowych okazji. Jest elementem tradycji i kultury danego kraju, podkreśleniem szczególnej roli, jaką odgrywa tu gotowanie i jedzenie. Tak samo wielką wagę, jak do wyboru dań i przygotowywania posiłków, przykłada się do decyzji dotyczących wina, które ma im towarzyszyć. To sprawia, że nawet codzienny obiad i powszednia kolacja stają się ucztą dla ciała i zmysłów.

Podstawowymi cechami, które decydują o jakości wina jest szczep i terytorium, na którym jest uprawiany. To ono decyduje nie tylko o warunkach geofizycznych, ale także o kulturze uprawy, o tym wszystkim, co stanowi o duszy wina.

Pamiętajmy, że nawet najlepsze wino, zaraz po otwarciu butelki, nie prezentuje wszystkich swoich walorów. Aby doświadczyć maksymalnej przyjemności z degustacji cennego trunku warto, a nawet trzeba napowietrzyć go przed podaniem. Szczególnie ważna jest cierpliwość w stosunku do win ciężkich, których aromaty są bardzo złożone, a ich rozpoznanie sprawić może największą radość. Wcześniejsze otwarcie butelki jest metodą najbardziej popularną, ale niedoskonałą , ponieważ wino natlenia się powoli, a przy tym ogrzewa bardziej, niż to konieczne. Jeśli więc wybierzemy taki sposób, postawmy butelkę w odpowiednio chłodnym pomieszczeniu.
Szybką i efektywną metodą napowietrzania jest dekantacja. Podczas tej czynności cała zawartość butelki ma kontakt z powietrzem i wino najczęściej nadaje się do wypicia zaraz po przelaniu do karafki. Efekt napowietrzenia wina uzyskać można również bezpośrednio w kieliszku. Ważna jest w tym przypadku odpowiednio duża objętość kieliszka oraz jego kształt z szeroką powierzchnią parowania i zwężającymi się ku górze ściankami.

Aktualnie, znanych i uprawianych jest około 50 odmian czerwonych winorośli, z których najważniejsze to: cabernet sauvignon, pinot noir, shiraz, merlot, barbera, cabernet franc, grenache, malbec, pinotage, tempranillo i zinfandel. Odcień czerwieni danego wina zależy nie tylko od rodzaju użytej winorośli, ale także od tego, jak długo skórki winogron pozostają w kontakcie z sokiem.

Wino zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych pochodzących z owoców oraz z produktów metabolizmu drożdży. Są w nim m.in. cenne składniki mineralne jak fosfor, żelazo, śladowe ilości cynku, miedzi i selenu oraz witaminy A,B,C, H i PP. Oprócz tego wino zawiera lecznicze związki wspomagające profilaktykę chorób układu krążenia. Skład czerwonego wina wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną oraz zawierają silne przeciwutleniacze, które przeciwdziałają powstawaniu złego cholesterolu. Zawarty głównie w czerwonym winie resweratrol – organiczny związek, w który bogata jest skórka winogron, pomaga neutralizować wolne rodniki i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych.